Wystawy towarzyszące 2017

W III edycji Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Kalendarzy Zoom Art, przygotowaliśmy trzy dodatkowe wystawy towarzyszące.

Wystawa zdjęć wielkoformatowych z sesji kalendarza Szlachetna Kobieta Katarzyny Paskudy.

Kalendarz  Szlachetna Kobieta powstał przy udziale Anny Korcz, Barbary Kurdej-Szatan oraz innych Gwiazd dla Fundacji Katarzyny Paskudy Szlacjetna Kobieta.

„Naszym celem jest mówienie głośno o problemach dotyczących kobiet. Jest wiele kwestii o które warto zawalczyć. Z każdym rokiem nabieramy doświadczeń, zmagamy się z kolejnymi tematami. Pomagamy kobietom w trudnych momentach”

Wystawa Kalendarza Szymon Brodziak 2017 wraz ze zdjęciami wielkoformatowymi.

365 dni z Szymonem Brodziakiem

Rok 2016 obfitował w liczne nagrody i wyróżnienia dla poznańskiego fotografa Szymona Brodziaka. Pierwsze miejsce w kategorii Moda w konkursie International Photography Awards w Stanach Zjednoczonych czy Fotograf Reklamowy Roku 2016 na Prix de la Photographie Paris we Francji, to tylko niektóre z nagród, jakie niedawno otrzymał Brodziak.

Aby to uczcić, Szymon wydał swój pierwszy autorski Kalendarz Brodziak 2017. Limitowany nakład 717 sztuk prezentuje 13 kolaży fotograficznych inspirowanych błędem drukarskim. „Już dwa lata temu, podczas drukowania albumu Brodziak ONE, zafascynowałem się ideą błędu drukarskiego, który powstaje w wyniku przypadkowego nałożenia się kilku fotografii na jednym arkuszu. To, co może być uważane za błąd, ja postrzegam jako nową jakość, która pozwala odkryć nowe nieopowiedziane wcześniej historie” – mówi Brodziak. Szatę graficzną kalendarza opracował Piotr Marzol z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Wystawa Kalendarza Pirelli 2015/2016/2017 r

Elitarny przedmiot pożądania, symbol rewolucji kulturowej, legenda – najsłynniejszy kalendarz na świecie, Pirelli The Cal™.
Kalendarz Pirelli od ponad pół wieku wyznacza upływ czasu poprzez fotografie najwyżej cenionych fotografów swoich epok interpretując współczesną kulturę i kreując trendy.
Kalendarz przez lata istnienia ewoluował od zwykłego wydawnictwa włoskiej firmy do wyjątkowego projektu, w którym biorą udział największe gwiazdy.
The Cal ™ nie jest dostępny w sprzedaży. Co roku egzemplarz o numerze 1 tradycyjnie wręczany jest brytyjskiej królowej Elżbiecie II. Kilkanaście tysięcy egzemplarzy otrzymują wybrane osobistości świata kultury, sztuki, polityki, biznesu i sportu oraz, oczywiście, najważniejsi partnerzy firmy Pirelli.
Kalendarz Pirelli na 2015 rok zapisze się w pamięci fanów jako rewolucyjny i odważny. Tematem przewodnim był fetysz.
„(…) Ponieważ miałem całkowitą swobodę twórczą, ograniczyłem wykorzystanie ubrań i akcesoriów i uznałem za bardzo ekscytujące eksperymentowanie z kolorami, makijażem i materiałami. To było bardzo satysfakcjonujące doświadczenie” – powiedział Steven Meisel, autor zdjęć do Kalendarza Pirelli 2015.
Kalendarz Pirelli kiedyś uznawany był za „najseksowniejszy” kalendarz w świecie mody, ale koncepcja pokazywania w nim wyłącznie rozebranych kobiet powoli się zmienia. 
W roku 2016 pojawiły się w nim tylko ubrane gwiazdy, a w 2017 r. postawiono na „naturalność i emocje”.
Autorką kalendarza Pirelli 2016 jest Annie Leibovitz, jedna z najbardziej znanych amerykańskich fotografek i portrecistek. Amerykanka współpracowała już przy tym projekcie w 2000 roku.
Leibovitz zaprosiła do projektu tylko jedną modelkę – Natalię Vodianovą. Pozostałe kobiety mogą pochwalić się wyjątkowymi zawodowymi, społecznymi, kulturalnymi, sportowymi i artystycznymi dokonaniami. Kobiety te to: Kathleen Kennedy, Yao Chen, Serena Williams, Yoko Ono, Mellody Hobson, Fran Lebowitz, Ava Duvernay, Agnes Gund, Patti Smith, Amy Schumer, Shirin Neshat oraz Tavi Gevinson.

”(…) Zaczęłam myśleć o rolach, które kobiety odgrywają, kobiety, które coś osiągnęły. Chciałam stworzyć klasyczny zestaw portretów. Pomyślałam, że kobiety powinny wyglądać na mocne, ale również naturalnie, dlatego zdecydowałam się na sesję w studiu. Ten kalendarz jest zupełnie inny. Chodziło o proste obrazy”, przyznała Annie Leibovitz.
W 2017 roku przed obiektywem Petera Lindbergha, który wykonał zdjęcia do kalendarza po raz trzeci, stanęły największe gwiazdy Hollywood: Nicole Kidman, Julianne Moore, Penelope Cruz, Robin Wright, Kate Winslet, Jessica Chastain, Rooney Mara, Helen Mirren, Lupita Nyong’o, Charlotte Rampling, Lea Seydoux, Uma Thurman, Alicia Vikander i Zhang Ziyi. Na czarno-białych fotografiach prezentują się bez makijażu i bez retuszu.

”(…) Jako artysta czuję, że jestem odpowiedzialny za uwolnienie kobiety od idei wiecznej młodości i doskonałości. Ideał doskonałego piękna promowany przez społeczeństwo jest po prostu niemożliwy do osiągnięcia. Ważne jest, aby przypomnieć wszystkim, że istnieje również inny rodzaj piękna, bardziej realny i prawdziwy, niezmanipulowany przez komercję” – tłumaczy swoją koncepcję niemiecki fotograf.